Szczep 88 WDHiGZ „Rodło”

Obchody 90. rocznicy Znaku Rodła we Wrocławiu. Fot. Agata Combik

W styczniu 1966 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Warszawie przy ulicy Górnośląskiej odbyły się pierwsze zbiórki dwóch gromad zuchowych: „Słonecznej Gromady” i „Zuchów Króla Maciusia I”. Niedługo potem powstały dwie drużyny harcerskie i jeszcze dwie zuchowe. Od początku drużyny działały na terenie SP nr 12 skąd wywodziła się większość zuchów i harcerzy.

W 1967 roku zawiązał się Szczep, którego założycielem i wieloletnim komendantem był druh Bohdan Radkowski, harcmistrz, z zawodu reżyser lalkowy i telewizyjny, kawaler Orderu Uśmiechu. Przez wiele lat trzon kadrowy Szczepu stanowiła rodzina Radkowskich: Alina Radkowska, instruktorka w stopniu harcmistrzyni pracowała, jako nauczycielka w 12-ce, a trójka dzieci założycieli była uczniami, a potem absolwentami Szkoły.

Szczep przyjął nazwę „Rodło”, wiążąc swoją obrzędowość z bohaterami Szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich. Tradycje naszego środowiska była i jest związana z historią Polaków mieszkających na terenach gdzie działał Związek Polaków w Niemczech oraz związane z nim organizacje, przede wszystkim harcerstwo.

W 1968 r. na Górze św. Anny z rąk Pawła Kwoczka – byłego przewodniczącego ZHP w Niemczech – otrzymał akt nadania godła Rodło. Od 1972 r. funkcjonować zaczęła szczepowa flaga wzorowana na sztandarze ZHP w Niemczech: biało-czerwona ze znakiem Rodła z jednej, i lilijką harcerską z Rodłem z drugiej strony.

Przez wszystkie lata swego istnienia Szczep przede wszystkim prowadził i prowadzi pracę wychowawczą metodą harcerską wśród harcerzy i zuchów zrzeszonych w gromadach zuchowych i drużynach harcerskich. Rokrocznie organizowane są obozy harcerskie w różnych zakątkach Polski, a z wyjątkiem kilku trudnych lat osiemdziesiątych – również kolonie zuchowe i zimowiska, w których biorą udział nie tylko harcerze, ale i zuchy. Od 1995 organizujemy zimowiska narciarskie, podczas których sporo zuchów i harcerzy pod fachowym okiem społecznych instruktorów – rodziców postawiło pierwsze kroki na nartach i stało się miłośnikami „białego szaleństwa”. Można obliczać, że przez te wszystkie lata przez Szczep przewinęło się ponad tysiąc osób, z których wiele związało się z harcerstwem na dłużej, przechodząc karierę od zucha do instruktora. Rodło wykształciło własną kadrę, która obecnie zarządza Szczepem. Obecną komendantką jest Julianna Rutkowska.

Historia spisana przez byłego członka Szczepu dh. Stanisława Radkowskiego na 50 urodziny Szczepu Rodło: http://szczeprodlo.weebly.com/pocz260tki-szczepu.html

Scroll to Top